Bramy kurtynowe stanowią przegrodę termiczną wykonaną z pasów z folii PCV o różnej specyfikacji. Bramy nie tylko niwelują różnice temperatur zapobiegają przeciągom oraz nadmiernemu hałasowi a także przemieszczaniu się dymu, oparów i kurzu.
Bramy kurtynowe i ich zastosowanie
Brama kurtynowa stosowana jest w wielu branżach. Najczęściej wykorzystywana jest w magazynach, chłodniach czy też przetwórniach mięsnych. Bramy kurtynowe wykorzystujące pasy dwustronnie żebrowane wykorzystywane są w pomieszczeniach gdzie przemieszczają się wózki widłowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasy pcv nie przywierają do powierzchni karoserii pojazdu dzięki czemu niwelowany jest problem zrywania pasów.
Oprócz bram kurtynowych w wielu branżach stosowane są także kurtyny paskowe a te specjalistyczne to kurtyny chłodnicze. Używane są zarówno w chłodniach transportowych czyli samochodach z naczepą jak i magazynach z funkcją chłodni. Folie stosowane w kurtynach chłodniczych cechują to folie typu polar. Dzięki niej kurtyny paskowe Polar zachowują swoje właściwości w temperaturach od -25° C do +20 °C.
Innym rodzajem zastosowania kurtyn to także izolacje miejsc pracy czy przegrody spawalnicze. Występują także w miejscach gdzie powstaje hałas, czy też zapylenie.
Rodzaje bram kurtynowych
W zależności od branży występują różne rodzaje bram, w tym:
- bramy kurtynowe do chłodni i mroźni
- bramy kurtynowe do luków przeładunkowych
- bramy kurtynowe do magazynów i hal
W zależności od warunków pracy pasów można wyszczególnić podział kurtyn na kurtyny przesuwne pcv, grzebieniowe i surowe.
Funkcje bram kurtynowych
Podczas prac rozładunkowych zwyczajne bramy pozostają otwarte na czas trwania procesu, który może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Efektem czego może być utrata temperatury z wnętrza obiektu lub napływ ciepła do środka chłodni. Osłony doków przeładunkowych w postaci rękawów dokowych to spora inwestycja, wymagająca dodatkowo częstych prac konserwacyjnych. Dlatego z pomocą przychodzi rozwiązanie bardziej ekonomiczne a jest nim brama kurtynowa. Podczas gdy zwykła brama w czasie rozładunku pozostaje otwarta, brama kurtynowa, dzięki pasom pcv cały czas osłania otwór nie dopuszczając do nadmiernych strat.
Budowa bramy kurtynowej
Brama kurtynowa składa się z następujących elementów:
- Płaszcz bramy
- System prowadnic
- Obudowa wału
- Listwa balastowa
- Silnik rurowego
- Płaszcz bramy wykonany z tkaniny przeciwpożarowej jest nawinięty na wał nawojowy i utrzymywany w pozycji otwartej.
Sterowanie bramy:
- Napęd elektryczny
- Zamek topikowy – w przypadku pożaru dochodzi do zwolnienia zamka topikowego a płaszcz kurtyny opada grawitacyjnie.